Broskyňa Prunus persica

Podľa dostupných historických zdrojov sa broskyne na Slovensku pestujú už od 16. storočia. Aby si štvorčlenná rodina zabezpečila čerstvé plody od konca júna až do septembra, mala by si vysadiť aspoň tri odrody s rôznym termínom dozrievania

Charakteristika

Podobne ako marhule, i broskyne sú krátkoveké stromy, dožívajúce sa 15 až 20 rokov. Dorastajú do výšky 5 až 6 m. Vyšľachtených je už aj niekoľko odrôd s trpasličím vzrastom, ktoré dorastajú len do jedného, najviac dvoch metrov a sú tak vhodné na pestovanie v nádobách. Pre jeden - až dvojročné letorasty je typické červené sfarbenie kôry. Nielen zvončekovité alebo miskovité, ružové, biele či červenkasté kvety, ale niekedy aj červenkasté listy pôsobia dekoratívne. Väčšina pestovaných odrôd je spoľahlivo samoopelivá. Kvetné púčiky sa tvoria len na jednoročných výhonkoch, pričom z pohľadu rodivosti sú najlepšie rozložené na zmiešaných, dlhých 40 až 60 cm. Jednotlivé kvety kvitnú 4 až 5 dní.

Nároky

Broskyne sú ovocný druh veľmi náročný na teplo a svetlo, a to nielen na priemernú ročnú teplotu, ale hlavne na rozdelenie teplôt v ročnom cykle a vo vegetačnom období. V zime znesú aj krátkodobý pokles teploty na –22°C. Často namŕzajú hlavne pri väčších mrazoch, ktoré nastúpia po dlhšie trvajúcom teplom januári. A hoci k poklesom jarných teplôt sú v porovnaní s marhuľami odolnejšie, odrodové rozdiely bývajú veľmi výrazné. Broskyne s miskovitým typom kvetu poškodzujú predjarné teploty pod –3 °C, kým zvončekovité odrody vydržia na vhodnom stanovišti i pokles k –5 °C. Skoré odrody možno pestovať tiež v okrajových oblastiach na chránených stanovištiach, neskoré väčšinou len v najteplejších pestovateľských polohách.